شهریور ۲۷, ۱۳۹۷ متیونین چیست

متیونین چیست ؟

متیونین چیست ؟

متیونین چیست ؟ متیونین به عنوان یکی از اسید آمینه‌های مهم و ضروری بوده و در ساختار آن گوگرد وجود دارد. این اسید آمینه به عنوان مکمل غذایی و ضد اکسیدان در سیستم‌های بیولوژیکی بدن و همچنین در تغذیۀ آبزیان و طیور استفاده می‌شود. متیونین پودر جامدی است که شامل ۹۹% متیونین و ۱% آب می باشد. سنتز شیمیایی متیونین مقرون به صرفه بوده و با توجه به علم تغذیه بدون استفاده از پروتئین، به عنوان بخشی از خوراک منطقی می‌باشد. سنتز متیونین در مقیاس صنعتی از طریق محصولات پتروشیمی از جمله آکرولئین و متیل مرکاپتان در سه مرحله صورت می‌گیرد.

نقش و اهمیت استفاده از متیونین

به دلیل نقش و اهمیت بسیار زیادی که اسیدهای آمینه ضروری در فعالیت‌های حیاتی بدن طیور دارند، امروزه توجه به تامین مقادیر مورد نیاز این اسید آمینه در خوراک طیور از جایگاه ویژه‌ای برخوردار می‌باشد. تولید و سنتز هر یک از اسید آمینه‌های مورد نیاز بدن که چرخه تولید آن‌ها در بدن وجود ندارد لازم و ضروری بوده و از لحاظ اقتصادی تولید آن ها مقرون به صرفه می‌باشد. در میان اسیدهای آمینه ضروری، برخی از آن ها مانند متیونین و لیزین که تحت عنوان اسیدهای آمینه محدود کننده نیز خوانده می‌شوند، اهمیت بیشتری دارند. به طوری که امروزه به صورت سنتزی تهیه و بر حسب نیاز در آماده‌سازی خوراک‌های طیور مورد استفاده قرار می‌گیرند. از جمله وظایفی که اسید آمینۀ متیونین در بدن حیوانات زنده بر عهده دارد، تامین گروه متیل آزاد جهت شرکت در چرخه متیلاسیون می‌باشد.

متیونین یکی از اجزای تشکیل دهنده تمام پروتئین ها است و بخاطر اهمیت آن امروزه به طور سنتزی ساخته شده و حتی آنالوگ‌های آن نیز سنتز شده و در جیره‌های غذائی به ویژه طیور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

متیونین پاک کننده بدن

متیونین می‌تواند با فلزات واکنش داده و در حذف فلزات سنگین از بدن کمک کند تا اطمینان حاصل شود که کبد، کلیه ها و مثانه سالم باقی می‌مانند. این اسید آمینه در حفظ عملکرد عروق و حفظ ناخن سالم، مو و پوست موثر می‌باشد. علاوه‌براین، متیونین برای رشد عضلانی و انرژی ضروری است. متیونین مورد نیاز را می‌توان از طریق خوراک‌های مختلف و یا با استفاده از متیونین سنتزی تأمین کرد.

همان‌طور که می‌دانید این اسید آمینه در ساختمان خود دارای عنصر گوگرد و متیل بوده و به علت حضور عنصر گوگرد در ساختمان متیونین، این اسید آمینه به عنوان جزئی از نمک‌های صفراوی محسوب می‌گردد.

از طرفی اسید آمینۀ متیونین در مراقبت‌های بهداشتی دام استفاده می‌شود. متیونین به عنوان عامل اسیدی کننده ادرار به دلیل دفع آنیون سولفات آن pH ادرار را کاهش می‌دهد. استفاده از متیونین برای کمک به حل و جلوگیری از سنگ مجاری ادرار، سنگ کلیه، سنگ مثانه و یا سندرم های ادراری بهتر می‌باشد. متیونین همچنین برای کمک به درمان و یا پیشگیری از کبد چرب نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

برای خرید آنلاین متیونین و سایر مکمل ها بر روی فرشگاه کلیک نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *